دبیرستان غیردولتی دخترانه خزایی (دوره اول) اداره آموزش و پرورش استان اصفهان

برنامه ریزی درسی

مقوله برنامه ریزی در هر مورد که باشد , و هر زمینه ای پیچیدگی های بسیاری دارد چرا که برای مثال نمی توان حتی در زمینه برنامه ریزی درسی هم به دو دانش آموز یک برنامه را  داد چرا که ممکن است روشهای درس خواندن آن دو دانش آموز بسیار متفاوت باشد و هدف این نیست که دانش آموزانی را تربیت کنیم که موظف باشیم برنامه آماده به آنها بدهیم و بخواهیم مطلقا به آن برنامه آماده عمل کنند هدف این است که ساز و کار نوشتن یک برنامه را آموزش دهیم و دانش آموز با شناختی که از خود دارد در شرایط خودش یک برنامه درسی ویژه خودش طراحی کند . در این صورت دانش آموز نتیجه فوق العاده بهتری نسبت به برنامه اش می گیرد و علاقمند به برنامه ریزی می شود .

ایجاد انگیزه و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی

راهکارهای عملی برای افزایش انگیزه

روش های تست زنی

مدیریت حواسپرتی- مدیریت حواسپرتی
 محیط خانه ای که  فاقد ساختار لازم است دارای حواسپرتی های زیاد می باشد  .
وسایل الکترونیکی متعدد که باعث می شوند فرد دچار حواسپرتی و تعلل در کارها شود و برنامه ریزی به خوبی پیش نرود. یکی از راه های کاهش حواسپرتی، کنترل محرک (stimulus control) است. بدین معنی که محرک هایی که منجر به رفتار مورد نظر(مثلا حواسپرتی) می شوند را باید کنترل یا مدیریت کنیم. که این شامل اتاق کار در خانه، وسایل الکترونیکی در دسترس، و هر چیزی که منجر به حواسپرتی و دور شدن از برنامه کاری و تحصیلی می شود.
البته باید توجه داشت که افراد از نظر میزان حواسپرتی (یا توجه و تمرکز) با هم تفاوت دارند. بعضی افراد با محرک های کوچک نیز حواسپرت می شوند و بعضی ممکن است بتوانند تمرکز خود را حتی در محیط های شلوغ بر روی کار حفظ کنند. نکته مهم دیگر تعادل در این کنترل محرک است. در صورتی که بخواهید همه محرک ها را کنترل کنید تا بتوانید به کارتان ادامه دهید، ممکن است حواسپرتی بیشتر هم بشود، چون نسبت به محرک ها بیش از حد واکنش نشان می دهید و حساس می شوید. از طرف دیگر اگر خود را فردی مقاوم در برابر همه حواسپرتی ها بدانید، به علت تلاش ذهنی زیاد برای ایجاد تمرکز در یک محیط شلوغ، دچار پدیده فرسایش توان ذهنی یا فرسایش نفس (ego depletion) خواهید شد؛ و نتیجه آن باز هم خستگی زودرس و ایجاد تعلل و شکست در برنامه ریزی می شود. پس آنچه که حواسپرتی جدی ایجاد می کند را باید از محیط حذف کرد و یا از خود دور کرد و حواسپرتی های جزئی را باید پذیرفت و به کار ادامه داد.


_ عوامل غیر منتظره
برای کار و تحصیل در خانه، باید منتظر بسیاری از کارهای غیر منتظره بود که در هنگام کار به طور غیر منتظره اتفاق می افتد و هیچ گریزی از آنها نیست. معمولاً تعداد اینگونه کارهای غیر منتظره خیلی زیاد نیست و هر کس به طور تقریبی می تواند پیش بینی کند که با توجه شرایطی که دارد، چه عوامل غیر منتظره ای برنامه ریزی او را بر هم می زند. یکی از راه های مقابله با این عوامل استفاده از راهکار "اگر-پس" (if-then) است. یعنی برای هر نوع کار غیر منتظره ای از قبل راه حلی را پیش بینی می کنید. مثلاً اگر یکی از افراد خانواده
 شما در هنگامی که شما در حال کار هستید، به کمک و همراهی فوری شما نیاز دارد، از قبل می توانید یک زمان 30 دقیقه ای با نام "کارهای غیر منتظره" به برنامه خود اضافه کنید(یا هر راه حل خلاقانه دیگری) تا برنامه شما انعطاف لازم را داشته باشد.

- چالش ها و راهکارها
برنامه ریزی همیشه آنطور که می خواهید پیش نمی رود، و همیشه درصدی از کارها خوب پیش نمی روند. بر روی کارهای انجام گرفته شده تمرکز کنید و خود را تشویق کنید. و هر جا که احساس کردید برنامه خوب پیش نمی رود، دو کار می توانید انجام دهید: اول اینکه احساس ناامیدی و درماندگی کنید و به طور کامل تسلیم این باور شوید که برنامه ریزی کمکی به من نمی کند و خود را تسلیم شرایط کنید! راه حل دوم اینست که به محض اینکه متوجه شدید برنامه ریزی شما خوب پیش نمی رود، برنامه را اصلاح کنید و با برنامه ای کارآمدتر پیش روید.

چالش دیگر اینست که در خانه با چیزهایی احاطه می شوید که برای شما باارزش تر، معنادار تر و لذت بخش تر هستند. دیدن و صحبت با اعضای خانواده، رسیدگی به آنها، استراحت، فضای مجازی و .. اینها مواردی هستند که یا برای ما باارزش ترند و یا لذت بخش ترند؛ که البته باید به میزان لازم به این موارد حتماً رسیدگی شود و مخصوصاً از ارزش های زندگی مان دور نشویم و برنامه ریزی شما با برنامه ریزی دیگر اعضای خانواده هماهنگ باشد، به هر حال در این شرایط خیلی مواقع وسوسه می شویم که برنامه کاری و تحصیلی خود را به نفع آنها رها کنیم. این مواقع باید معنا و ارزش کاری که می کنید را دریابید، به خود یادآوری کنید که چرا کار و تلاش تان، برای شما، خانواده تان، جامعه و حتی بشریت می تواند مهم و با ارزش باشد.

چالش بعدی این است که در این روزها فاقد یکی از مهم ترین فاکتورها در سلامت روانی افراد هستیم و آن کاهش روبط اجتماعی می باشد. احتمالاً در این چالش افرادی که برونگراتر هستند، سختی های بیشتری را خواهند داشت. این مشکلات باعث کاهش خلق و کاهش عاطفه مثبت می شود و در صورتی که برنامه ریزی درستی انجام نشود منجر به افسردگی و شکست در برنامه های کاری و تحصیلی خواهد شد. که البته در این زمینه همکاران و متخصصین دیگر توصیه های زیادی در این روزها داشتند که می توان از آنها استفاده کرد.

دلایل خواب آلودگی و درمان آن

آشنایی با رشته های هنرستان - آدرس هنرستان های اصفهان

رشته ریاضی فیزیکو علوم تجربی و علوم انسانی برای چه کسانی مفید است ؟

معرفی جامع و کامل رشته های علوم تجربی و ریاضی و انسانی

جلسات آموزش خانواده

مشاهده مطالب قدیمی تر...